PODSTAWY EDYTORÓW TEKSTU - OBSZERNY PODRĘCZNIK

 

Popularne programy służące do edycji i formatowania tekstu

Podstawowym programem wykorzystywanym w tym kursie jest edytor (a właściwie procesor) tekstu Microsoft Office Word 2007. Jak już wcześniej wspomniano, w języku potocznym zamiast procesor tekstu mówi się edytor, dlatego ten termin będzie używany w trakcie kursu. Microsoft Office Word 2007 jest jednym z programów dostępnych w pakiecie o nazwie Microsoft Office. Pakiet ten jest najpopularniejszym pakietem programów biurowych. Jest on dostępny dla różnych wersji systemu operacyjnego Microsoft Windows, istnieje też wersja dla systemu operacyjnego Mac OS (na komputery Apple).

Microsoft Office nie jest pakietem darmowym, są jednak stosunkowo niedrogie wersje niekomercyjne, do niekomercyjnego użytku domowego lub wersje edukacyjne do wykorzystania przez uczniów i nauczycieli. Standardowa licencja może obejmować instalację i wykorzystanie na trzech komputerach w domu. Ponadto firma Microsoft stosuje specjalne niedrogie licencje do wykorzystania w placówkach edukacyjnych. W roku 2008 została znacznie obniżona cena również wersji komercyjnej Standard.

Dosyć popularnym pakietem programów biurowych jest darmowy pakiet o nazwie OpenOffice.org. W jego skład wchodzi edytor tekstowy o nazwie Writer. Istnieją wersje na systemy operacyjne Windows, OS X (Apple) i Linux.

Popularne programy służące do edycji i formatowania tekstu