Ćwiczenie 2.2

Encyklopedia Klimatologiczna ESPERE. Skrót od angielskich słów:
ENVIRONMENTAL SCIENCE PUBLISHED FOR EVERYBODY ROUND THE EARTH
ENCYKLOPEDIA ESPERE - menu główne (rozwiń)
Dział: Klimat Miasta. Poziom zaawansowany.
dział CZŁOWIEK I KLIMAT: PODSTAWOWE - menu (rozwiń)

Ćwiczenie 2

1. Napisz co o tym myślisz!

Najbardziej poważne problemy związane ze zmianą klimatu mogą pojawić się za 50 albo 100 lat. Międzyrządowy Komitet ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) ocenia, że około roku 2100:

  • średnia temperatura powietrza podniesie się o 1,4-5,8°C,
  • poziom morza podniesie się o 9-88 cm,
  • opady zwiększą się o 5-20%.

Najprawdopodobniej ty nie będziesz już żył w roku 2100, ale będą żyć twoje dzieci i twoi wnukowie.

a) Jak sądzisz, w jaki sposób ich życie będzie różniło się od twojego, w kontekście możliwych skutków zmian klimatycznych?

b) Czy myślisz, że powinniśmy już dzisiaj spróbować zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, by uniknąć problemów za 50 albo 100 lat?

2. Odpowiedzcie indywidualnie albo w grupach

W tekście "Wpływ zjawisk pogodowych i klimatycznych na życie ludzi. Przykład 2: Czekając na deszcz w Indiach" sugeruje się, że rodzina Muthialappich poniesie większą szkodę w przypadku zmian klimatu niż ludzie żyjący w Europie Środkowej. Dlaczego?

3. Napisz o tym

Kiedyś zdarzyło się, że hodowcy owiec w Ameryce Północnej wydali wojnę wilkom preriowym, które polowały na hodowane tam owce. Dlatego ludzie zaczęli polować na wilki, aż ich liczba znacznie spadła. To z kolei spowodowało zwiększenie liczby królików i małych gryzoni, które są najważniejszym pokarmem dla wilków.

wilk i zając

Wilk i zając (autor ilustracji: Linda Tam)

Stopniowo populacje królików i gryzoni stały się bardzo liczne, a gryzonie zaczęły wyrządzać duże szkody na plantacjach owoców i w ogrodach warzywnych. Rolnicy zaczęli tępić króliki i gryzonie, tak że zostały one prawie zupełnie wytrzebione. Po pewnym czasie, populacja wilka zaczęła się znowu zwiększać, ale ponieważ ich normalny pokarm (króliki i gryzonie) był trudno dostępny, wilki czyniły ogromne szkody wśród stad owiec.

Ta historia jest przykładem na to, jak liczebność danego gatunku zależy od liczebności innych gatunków (roślin i zwierząt). Przedstaw podobną historię o tym, jak gatunki zależne od siebie mogą ucierpieć, jeśli jeden z tych gatunków wymiera lub staje się nadzwyczaj liczny w wyniku zmian klimatu.

O tej stronie:

Autorzy: Ellen K. Henriksen i Camilla Schreiner - University of Oslo - Norwegia
Recenzent: Andreas Tjernshaugen - CICERO (Center for International Climate and Environmental Research) - Oslo - Norwegia - 2004-01-20
Konsultacja dydaktyczna: Nina Arnesen - Marienlyst school in Oslo - Norwegia - 2004-03-10
ostatnia aktualizacja: 2004-03-27
Tłumaczenie na język polski: mgr Sebastian Wypych, dr Anita Bokwa, Iwona Frytek, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Last modified: Monday, 27 June 2022, 12:29 AM