Zapraszamy Państwa w wirtualną podróż w obszar atmosfery otaczającej Ziemię.

Atmosfera to powietrze, czyli ten element środowiska geograficznego, z którym mamy do czynienia w każdym momencie naszego życia, poprzez oddychanie. Ale atmosfera to także procesy fizyczne i chemiczne zachodzące w powietrzu nas otaczającym i zmieniające jego parametry, które także mają istotny wpływ na nasze życie, samopoczucie, a nawet zdrowie.

Atmosfera ziemska jest jednością, gdyż powietrze znajduje się w nieustającym ruchu. Powietrze, którym oddychamy czytając ten tekst, mogło do nas przywędrować z bardzo daleka i mogło to trwać bardzo długo. A z drugiej strony: w każdym momencie ta jedność, jaką jest atmosfera, wykazuje wielkie zróżnicowanie w zakresie parametrów fizycznych powietrza, np. zupełnie inna temperatura, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne itp. panują w obszarach tropikalnych i okołobiegunowych, czy też w obszarach gdzie w danej chwili jest dzień lub noc. Zrozumienie procesów zachodzących w atmosferze i ich skutków wymaga spojrzenia na nie z różnych perspektyw czasowych i przestrzennych.

Nie jest naszą intencją przedstawiać Państwu podręcznik do meteorologii czy klimatologii; jest wiele publikacji o takim charakterze. Tematy, które opisujemy dotykają natomiast wybranych zagadnień związanych z atmosferą i jej funkcjonowaniem, z jakimi często spotykamy się w życiu codziennym. Wokół np. dziury ozonowej, globalnego ocieplenia czy zmian klimatu narosło wiele nieprawdziwych przekonań i opinii, funkcjonujących w świadomości społecznej, a będących skutkiem niepełnego zrozumienia natury tych zjawisk. Ekstremalne zjawiska pogodowe w niektórych przypadkach mogłyby powodować mniejsze straty, gdybyśmy więcej wiedzieli o ich mechanizmach. Gdy budujemy dom albo jedziemy na wakacje – czy myślimy o tym jaki klimat lokalny panuje w wybranym przez nas miejscu i jak to będzie na nas oddziaływać? Więc może warto czytać dalej?

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z cyklem rozważań „Pogoda i klimat: różnorodność jedności” a także z internetową Encyklopedią Klimatologiczną ESPERE, która stanowi cyfrowy zasób edukacyjny i gdzie znajdziecie Państwo wiele wiadomości o pogodzie i klimacie, a nauczyciele – materiały edukacyjne dotyczące tej tematyki.

Wróć do spisu treści
Ostatnia modyfikacja: środa, 20 luty 2019, 15:09