3.4. Mgła

Mgła
MgłaPodczas przebywania w terenie mgła bardzo ogranicza nam wrażenia estetyczne. W zależności od jej natężenia nie możemy podziwiać widoków, ale również możemy mieć duże trudności z orientacją w terenie. Na obszarze, gdzie drogi i szlaki prowadzą blisko krawędzi, ograniczona widzialność i brak koncentracji, może prowadzić do groźnych wypadków. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że mgła tłumi dźwięki, rozprasza fale akustyczne i świetlne, co może spowodować, że grupa osób łatwiej może się rozdzielić i zgubić w terenie. Szczególnie niebezpieczne jest przebywanie w terenie podczas mgły, gdy dodatkowo występuje pokrywa śnieżna. W takim „białym środowisku”, orientacja w terenie jest niezmiernie trudna, wymaga bardzo dużego doświadczenia i znajomości topografii regionu, w którym się przebywa, a dodatkowo u niektórych osób może wówczas dojść do zaburzenia błędnika prowadzącego do trudności z utrzymaniem równowagi, czyli również z chodzeniem.

lornetka
mgła

Podczas występowania mgły wilgotność powietrza wynosi ponad 90%. Zwykle drogi i szlaki mogą być wówczas śliskie, a nawet oblodzone. Jak wspomniano w rozdziale 3.2. Temperatura powietrza w takich warunkach temperatura odczuwalna jest dużo niższa niż ta zmierzona. Człowiek, którego organizm jest wychłodzony ma większe trudności z koncentracją, co tym bardziej, przy występowaniu mgieł jest bardziej niebezpieczne.

W Polsce mgły mogą występować w ciągu całego roku, ale w ciepłej połowie roku (kwiecień-wrzesień) najczęściej pojawiają się nad ranem, zwłaszcza w zagłębieniach terenu, i po krótkim czasie (zwiększonym dopływie promieniowania słonecznego) zanikają. Dużo groźniejsze dla osób przebywających w nieznanym terenie, są mgły występujące jesienią i zimą. Najczęściej znacznie ograniczają one widzialność, trwają kilka godzin, a nawet kilka dni.

Szczególnym obszarem, w którym przebywanie we mgle jest bardzo niebezpieczne są góry. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jeśli nawet nie prognozowano występowania mgieł, to w wyższych partiach gór mogą one wystąpić. Mgła to bowiem nic innego jak chmura dochodząca do poziomu gruntu. W górach, gdy pokonujemy różne wysokości możemy znaleźć się na poziomie chmur, czyli nagle doświadczyć znacznego ograniczenia widzialności. Wybierając się więc na takie wysokogórskie wyprawy, trzeba zapoznać się też z prognozą występowania podstawy chmur. Warto więc skorzystać wówczas m.in. z aplikacji mobilnych o pogodzie dedykowanych dla obszarów górskich, np. Meteo Tatry, Mountain Forecast. 

 

 Zadanie do samodzielnego wykonania


try  Wiedząc, że temperatura powietrza średnio spada o 0,6°C na każde 100 m wzrostu wysokości nad poziomem morza (n.p.m.), oblicz o ile niższa może być temperatura na szczycie Rysów (2501 m n.p.m.), Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) i Giewoncie (1895 m n.p.m.). Swoje wyniki porównaj też z rzeczywistą temperaturą powietrza zmierzoną danego dnia o określonej godzinie w Zakopanem (855 m n.p.m.) i Kasprowym Wierchu (1991 m n.p.m.; stacja meteorologiczna jest położona nieco wyżej niż szczyt). Pamiętaj, że w rzeczywistości temperatura może być inna niż wynikająca z obliczeń, gdyż w troposferze, w pewnym zakresie wysokości może wystąpić inwersja (czyli wraz ze wzrostem wysokości temperatura będzie wówczas wzrastać) lub izotermia (wraz ze wzrostem wysokości temperatura nie będzie ulegała zmianie). Też podany średni gradient termiczny (0,6°C/100 m) jest – jak sama nazwa wskazuje – średnią wartością zmian temperatury wraz z wysokością i może wahać się w zakresie nawet 0,1-2,0°C/100 m.

Sprawdzając jaka jest temperatura powietrza na wspomnianych stacjach (Zakopane, Kasprowy Wierch) zwróć uwagę na wartość wilgotności powietrza. Jeśli jest ona wysoka, to może występować mgła lub opady atmosferyczne (które również ograniczają widzialność).


support Potrzebujesz pomocy prowadzącego?

Napisz wiadomość na forum
Poprzedni rozdział: « Wiatr Następny rozdział: Lawiny »

Last modified: Thursday, 3 March 2022, 11:02 AM