Topic outline

 • Wstęp

  Region Mesa Verde położony na pograniczu stanów Kolorado i Utah na Południowym Zachodzie Ameryki Północnej słynie z pięknych krajobrazów, ale także starożytnych miast wybudowanych w niszach i jaskiniach na stokach stromych kanionów. Te malowniczo położone osady zbudowane zostały w XIII wieku n.e. przez Indian Pueblo. Rolnicze społeczności Pueblo wytworzyły jedną z najbardziej rozwiniętych kultur indiańskich Ameryki Północnej przed przybyciem Kolumba. Doskonale opanowały umiejętność budowy kilkupiętrowych domostw z kamienia, przypominających średniowieczne kamienice, czy wręcz późniejsze bloki mieszkalne. Indianie Pueblo słynęli także z wykonywania misternie zdobionej biżuterii, tworzenia sztuki naskalnej oraz ceramiki malowanej w różne przedstawienia czarnym barwnikiem na białym tle. Kultura Pueblo trwa aż do dziś, współcześni Indianie Pueblo mieszkają w Arizonie i Nowym Meksyku, podtrzymując i kultywując wiele z dawnych tradycji i zwyczajów swoich przodków.

  fotografia 1 fotografia 2

  Pierwszy samodzielny polski projekt archeologiczny w Stanach Zjednoczonych

  Od 2011 roku w kilku kanionach w południowo-zachodniej części Kolorado realizowany jest polski projekt archeologiczny, Projekt Archeologiczny Sand Canyon-Castle Rock prowadzony przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierownikiem badań jest dr Radosław Palonka. Badania projektu skupiają się na analizie modelu osadniczego oraz zmian społeczno-kulturowych, które miały miejsce wśród Indian Pueblo zamieszkujących osady w badanych przez projekt kanionach oraz na dokumentacji kultury materialnej, m.in. ceramiki z XIII wieku n.e. Badania projektu skupiają się także na dokumentacji sztuki naskalnej (malowideł i rytów), które pokrywają skalne ściany kanionów oraz murali na ścianach budynków, których duża część została odkryta dopiero dzięki badaniom polskiego projektu. Od 2014 roku badania projektu finansowane są z Narodowego Centrum Nauki (grant Sonata).

  fotografia 3 fotografia 4
 • Galeria archiwalna edycji 2014

  fot. Robert Słaboński, Wioleta Hypiak, Agata Kucia, Jakub Nawrot, Radosław Palonka

  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  zdjęcie
  • Bibliografia

   Palonka R. (2009), Defensive architecture and the depopulation of the Mesa Verde Region, Utah-Colorado, USA in the XIII Century A.D. Kraków: Uniwersytet Jagielloński.

   Zdziebłowski Sz. (2011). Krakowscy archeolodzy powrócili z Kolorado. PAP Nauka w Polsce

   Artykuł National Geographic

   Radio Kraków

   Artykuł w Archeopasja

   Sand Canyon - Castle Rock Community Archeological Project Season 2012

   • Redakcja

    Redakcja techniczna oraz montaż wideo: Wojciech Pudło