2. Zmiany klimatu a rolnictwo
Zmiany klimatu spowodowane spalaniem paliw kopalnych stają się dziś poważnym problemem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze obecne działania i sposób życia będą wpływać na przyszłość naszej planety. Musimy teraz zadecydować, jaka ta przyszłość ma być i jak musimy postępować, by ją osiągnąć.

1. Elementy środowiska geograficznego najbardziej zagrożone zmianami klimatu
Zmiany klimatu wpływają na:
- ekosystemy: temperatura i opady wpływają na życie zarówno roślin, jak i zwierząt. Na przykład ptaki z północnej Afryki odlatują wczesnym latem do Europy Południowej, by uniknąć letnich upałów w Afryce. Jeśli Afryka stanie się bardziej gorąca, ptaki będą migrowały wcześniej i będą musiały sprostać innym warunkom i rywalizować z innymi gatunkami. Zmiany te mogą powodować kurczenie się naturalnych siedlisk, a nawet wyginięcie niektórych gatunków.
- rolnictwo: nasza żywność oparta jest na produkcji roślinnej. Zjadamy rośliny bezpośrednio (chleb z pszenicy, ryż, ziemniaki, warzywa, owoce, itp.) lub pośrednio (spożywając mięso zwierząt zjadających kukurydzę, soję lub trawę na pastwisku). Wszystkie rośliny podlegają wpływom temperatury i opadów występujących na terenach, na których są uprawiane. W Azji, na przykład, ryż stanowi podstawowe pożywienie ludności. Jeśli południowa Azja stanie się zbyt gorąca, by uprawiać tam ryż, wielu ludziom zagrozi niedożywienie, co w istotny sposób wpłynie na sytuację zdrowotną ludności.
- zasoby wodne: opady deszczu bezpośrednio wpływają na poziom wód w rzekach i jeziorach, a temperatura decyduje o tym, jak szybko woda wyparowuje i jak jest wykorzystywana. Dostępność wody jest podstawowym czynnikiem niezbędnym do życia zarówno dla ludzi, jak i dla ekosystemów, a wiele regionów na Ziemi cierpi obecnie na poważne niedobory wody. Zagadnienia zdrowotne związane z potencjalnym zmniejszeniem się ilości wody i pogorszeniem jej jakości są bardzo istotne.
- gospodarkę: klimat ma bezpośredni lub pośredni wpływ na niemal wszystkie sektory gospodarki. Można to zilustrować kilkoma przykładami. W wielu miejscach w Alpach nie będzie możliwe uprawianie narciarstwa z powodu zmian w opadach śniegu i tworzeniu się pokrywy śnieżnej. Zwiększy się zapotrzebowanie na energię elektryczną dla potrzeb klimatyzacji, co w istotny sposób wpłynie na sektor energetyczny. Firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić ubezpieczania budynków znajdujących się na terenach narażonych na powodzie, gdyż częstość powodzi może wzrosnąć.
O tej stronie:
Autorzy: Marta Moneo and Ana Iglesias- Universidad Politécnica de Madrid - Hiszpania
1. Recenzent: Alex de Sherbinin - CIESIN, Columbia University - USA
2. Recenzent: Lily Parshall - Goddard Institute for space studies, Columbia University - USA
Konsultacja dydaktyczna: Emilio Sternfeld - Colegio Virgen de Mirasierra - Hiszpania
ostatnia aktualizacja: 12/05/2004
Tłumaczenie na język polski: Mgr Sebastian Wypych, Dr Anita Bokwa, Uniwersytet Jagielloński, Kraków