PODSTAWY ARKUSZY KALKULACYJNYCH

Jest to podręcznik omawiający podstawy pracy z arkuszem kalkulacyjnym Calc. Zawiera również wskazówki dotyczące programów Microsoft Excel 2003 i Excel 2007.

Podręcznik jest przeznaczony dla początkujących użytkowników.

 


Sortowanie

Sortowanie to zmiana kolejności wierszy w tabeli.
Możliwe jest sortowanie:

  • rosnące lub malejące,
  • według jednej kolumny lub według kilku kolumn.

W poniższym przykładzie tabela zawiera wyniki 3 dyscyplin olimpiady sportowej.

Tabela, którą można sortować na wiele sposobów.
Zaznaczono przyciski do sortowania na pasku Standardowym rosnąco i malejącoW przykładzie dzięki sortowaniu można zmienić kolejność wierszy np. tak, by u góry tabeli byli uczniowie, którzy uzyskali najlepszy czas w biegu (sortowanie rosnące) lub skoku wzwyż (sortowanie malejące).

Typowym przykładem na sortowanie według dwóch kolumn jest konieczność posortowania listy według nazwisk i imion (gdy w przypadku tego samego nazwiska decyduje imię).
W przykładzie sortowania według dwóch kolumn wskazane byłoby np. "poukładanie" wyników według płci, a w ramach płci według uzyskanego czasu biegu.

Przywrócenie pierwotnej kolejności w tabeli jest możliwe tylko poprzez przycisk Cofnij (jeżeli sortowanie odbyło się przed chwilą) lub poprzez sortowanie według innej kolumny (jeżeli pierwotna kolejność nie była przypadkowa).quiz_html_arkusze_9_przy_sortowaniu_rosnacym_data_urodzenia


Sortowanie