Co Ty możesz zrobić?

Encyklopedia Klimatologiczna ESPERE. Skrót od angielskich słów:
ENVIRONMENTAL SCIENCE PUBLISHED FOR EVERYBODY ROUND THE EARTH
ENCYKLOPEDIA ESPERE - menu główne (rozwiń)
Dział: Klimat Miasta. Poziom zaawansowany.
dział CZŁOWIEK I KLIMAT: PODSTAWOWE - menu (rozwiń)

Co Ty możesz zrobić?

Jeśli chciałbyś uczestniczyć w przeciwdziałaniu zmianom klimatu, możesz ograniczyć emisję dwutlenku węgla w swoim codziennym życiu.

Oto kilka przykładów:

Transport

Samochody oraz autobusy, które są napędzane paliwem lub olejem napędowym, wydzielają dwutlenek węgla. Jeśli mieszkasz niedaleko od szkoły lub pracy to przejeżdżasz codziennie krótsze odległości i powodujesz wydzielanie mniejszych ilości CO2 niż mieszkając daleko i pokonując codziennie długie dystanse. Emisja CO2 będzie jeszcze mniejsza gdy zamienisz własny samochód na dojazdy autobusem lub pociągiem. Kiedy zaś jedziesz na rowerze lub idziesz piechotą to w ogóle nie powodujesz emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych. Natomiast jeśli już jeździsz samochodem, emitujesz tym mniej, im mniej paliwa na kilometr zużywa twój pojazd. Możesz także dojeżdżać wspólnie z innymi osobami jadącymi w tym samym kierunku. Najbardziej zanieczyszczającym środowisko środkiem transportu jest samolot, więc będzie o wiele lepiej, jeśli (mając wybór) zdecydujesz się na podróż pociągiem.

podróżowanie samolotem

1. PODRÓŻOWANIE: Najniekorzystniejszym dla środowiska sposobem podróżowania są samoloty.
Zdjęcie: Corel Gallery

Energia elektryczna

Kiedy oszczędzasz prąd, zmniejszasz zapotrzebowanie na energię z elektrowni, które używają węgla, ropy lub gazu ziemnego do jej produkcji. Oszczędzanie prądu zmniejszy emisję gazów cieplarnianych nawet jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie większość energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych, wiatraków lub reaktorów nuklearnych. Dzieje się tak, ponieważ sieć wysokiego napięcia to połączenie elektrowni i odbiorców energii w wielu krajach.

Gdyby wszyscy odbiorcy energii zużywali mniej prądu, mniejsze byłoby zapotrzebowanie na elektrownie opalane węglem, ropą lub gazem naturalnym, które powodują emisje dwutlenku węgla. Oszczędzać prąd możesz na przykład zastępując zwykłe żarówki żarówkami energooszczędnymi, lub pamiętając o gaszeniu światła kiedy opuszczasz dane pomieszczenie. Możesz także oszczędzać prąd nie pozostawiając urządzeń elektrycznych (takich jak telewizory, komputery i wieże stereo) w stanie czuwania, kiedy ich nie używasz, lecz całkowicie wyłączając je.

Europa w nocy

2. EUROPA NOCĄ: Jak wyglądałoby to zdjęcie, gdyby wszyscy Europejczycy każdorazowo wyłączali światła, wychodząc z pomieszczeń?
Zdjęcie: NASA

Produkty i usługi

Większość produktów i usług, z których korzystamy, przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Im jesteśmy bogatsi, tym więcej kupujemy produktów i usług, przez co emitujemy coraz więcej szkodliwych substancji. Ale nie każda nasza aktywność jest równie szkodliwa. Jeśli zależy Ci więc na ograniczeniu wydzielania CO2 możesz dokonać wielu wyborów, które zależą od Ciebie. Przykładowo, decydując się na zakup produktów lokalnych, ograniczasz emisję gazów cieplarnianych związanych z transportem produktów z odległych miejscowości.

O tej stronie:

Autor: Camilla Schreiner - CICERO (Center for International Climate and Environmental Research - Oslo) - Norwegia
1. Recenzent: Andreas Tjernshaugen - CICERO - Norwegia - 2004-01-20
2. Recenzent: Knut Alfsen - Statistics Norway - Norwegia - 2003-09-12
Konsultacja dydaktyczna: Nina Arnesen - Marienlyst school in Oslo - Norwegia - 2004-03-10
ostatnia aktualizacja: 2004-03-27
Tłumaczenie na język polski: Mgr Sebastian Wypych, Dr Anita Bokwa, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Last modified: Monday, 27 June 2022, 12:30 AM