W operacyjnej pracy synoptyka podstawę tworzonej prognozy pogody stanowią DANE METEOROLOGICZNE. Są to wszelkiego rodzaju informacje o stanie atmosfery, które pozwalają na ocenę procesów pogodowych aktualnie zachodzących nad danym obszarem. Informacje te obejmują dane pochodzące zarówno z punktów zlokalizowanych na powierzchni Ziemi, jak i informacje z wyższych poziomów barycznych. Dotyczą wartości elementów meteorologicznych oraz występowania zjawisk atmosferycznych. Obrazują ich zmiany w przekroju pionowym, jak również ich przestrzenne zróżnicowanie.
Do najważniejszych danych meteorologicznych zaliczamy informacje o:
- temperaturze powietrza,
- wysokości opadów atmosferycznych,
- wilgotności powietrza,
- wielkości i rodzaju zachmurzenia,
- ciśnieniu atmosferycznym,
- prędkości i kierunku wiatru,
- widzialności,
- zjawiskach atmosferycznych.
Dane te uzyskujemy z różnych źródeł, a są nimi:
wyniki modeli meteorologicznych
oraz
naziemne stacje meteorologiczne
Działają one w ramach narodowych sieci stacji meteorologicznych i obejmują swoim zasięgiem prawie wszystkie zakątki świata. Na lądzie stacje te podzielone są na kilka grup. Każda grupa stacji charakteryzuje się nieco innym rodzajem pomiarów jakie są tam wykonywane.
Najważniejsze są stacje synoptyczne (w Polsce działa 61 takich stacji – stan z dnia 17.09.2007; www.imgw.pl), na których wykonywane są pomiary i obserwacje wizualne co najmniej 8 razy na dobę, a najczęściej co godzinę. Dane z tych stacji wykorzystywane są w bieżącej pracy synoptyków i już w kilka minut po pomiarze ich wartości (często pod postacią symboli lub wartości klucza dla danego elementu meteorologicznego) pojawiają się na ekranach komputerów w każdym biurze prognoz (ryc. 1).
A


B


Ryc. 1. Symbole elementów meteorologicznych (A – za Kossowska-Cezak U. i in. 2000) oraz przykład opisu pogody na stacji (B) zamieszczane na mapach pogody
Kolejnym rodzajem stacji są stacje klimatologiczne (obecnie w Polsce działa 58 takich stacji). Pomiary wykonywane na tych stacjach są podobne jak te na stacjach synoptycznych, jednak wykonuje się je w trzech terminach pomiarowych (o godz. 6, 12 i 18 czasu uniwersalnego (UTC), czyli czasu południka Greenwich). Na stacjach tych wykonuje się także ciągłe obserwacje wizualne. Tego rodzaju stacje bardzo często są zlokalizowane przy uczelniach czy instytutach badawczych i oprócz pomiarów standardowych wykonuje się tam pomiary dodatkowe zgodne z profilem badań danej instytucji.
Posterunki meteorologiczne (obecnie w Polsce jest 148 takich stacji), to stacje, gdzie wykonuje się głównie pomiary wartości podstawowych elementów meteorologicznych (temperatury powietrza i wielkości opadów) oraz przeprowadza obserwacje wizualne. Podobnie jak na stacjach klimatologicznych, pomiary wykonywane są 3 razy w ciągu doby.
Ostatnią i bardzo ważną grupę stacji stanowią posterunki opadowe (obecnie w Polsce są 1004 posterunki). Wykonuje się na nich przede wszystkim pomiar wysokości opadu. Czasami jest on uzupełniony obserwacjami wizualnymi. Pomiary wielkości opadu są przeprowadzane raz na dobę (o 6 czasu uniwersalnego). Jedynie w przypadku gwałtownych i długotrwałych opadów (często powodujących zagrożenie powodziowe) może zostać zarządzone częstsze dokonywanie pomiarów.
Pomiary meteorologiczne są także dokonywane na morzach i oceanach. Wykonywane są one z pokładów statków lub za pomocą morskich boi. Ze względu na możliwości techniczne oraz znacząco mniejsze zróżnicowanie powierzchni oceanów liczba takich punktów pomiarowych jest znacznie mniejsza i stanowi głównie uzupełnienie wyników pomiarów uzyskiwanych z innych źródeł.
Każde z państw należące do WMO (World Meteorological Organization - Światowa Organizacja Meteorologiczna) ma obowiązek organizacji własnej sieci stacji i posterunków. Wszystkie pomiary meteorologiczne jakie są tam dokonywane muszą być przeprowadzane w ściśle określonych terminach oraz zgodnie z wspólnie ustalonymi procedurami. Do najważniejszych zasad przeprowadzania pomiarów i obserwacji należą:
- wykonywanie ich w tym samym czasie na całym świecie – pomiary i obserwacje odbywają się zawsze w wyznaczonych terminach i według czasu uniwersalnego (UTC),
- wykonywanie ich tymi samymi metodami,
- wykonywanie ich tymi samymi przyrządami – co oznacza, że wszystkie przyrządy muszą spełniać wcześniej ustalone normy.
zdjęcia satelitarne
Do dyspozycji synoptyka są zobrazowania wykonane przez satelity geostacjonarne (np. METEOSAT) i biegunowe (NOAA) w różnych zakresach widma promieniowania, m.in.:
- w świetle widzialnym – przydatne zwłaszcza do obserwacji rozwoju chmur kłębiastych,
- w podczerwieni – pokazujące różnice w temperaturze powierzchni ziemi oraz różnych warstw chmur,
- w zakresie widma pary wodnej – informujące o zawartości pary wodnej w atmosferze – dające pogląd na właściwości masy powietrza napływającej nad dany obszar.
Tworzy się również kombinacje różnych zakresów widma. Każde z zobrazowań ma nieco inne zastosowanie (ryc. 2 i 3). Jedne wykorzystuje się do obserwacji chmur konwekcyjnych, czyli powstałych na skutek unoszenia się ciepłego powietrza spowodowanego intensywnym nagrzewaniem się podłoża, inne dla niskich warstwowych, jeszcze inne do wykrywania np. mgieł.

Ryc. 2. Zdjęcie satelitarne Europy w świetle widzialnym (20.02.2014)
Rozkład zachmurzenia nad Europą z satelity rejestrującego obraz w paśmie światła widzialnego (długość fali 400-780 nm). Dobrze widoczne są struktury zachmurzenia frontu atmosferycznego ciągnącego się od północnych wybrzeży Szkocji przez kraje Beneluksu po Hiszpanię. Rozmyte włókniste struktury nad Francją – chmury piętra wysokiego (Cirrus i Cirrostratus). Przypominające plaster miodu połacie chmur nad Atlantykiem – chmury kłębiaste tworzące się w chłodnym powietrzu napływającym za frontem (chłodnym). Mniej lub bardziej regularne skupiska chmur nad Polską – chmury kłębiaste rodzaju Cumulus źródło: sat24.com

Ryc. 3. Zdjęcie satelitarne Europy w podczerwieni (20.02.2014)
Rozkład zachmurzenia nad Europą z satelity rejestrującego obraz w paśmie promieniowania podczerwonego (długość fali 780 nm – 1 mm). Ten rodzaj obrazowania satelitarnego odzwierciedla temperaturę powierzchni obserwowanych chmur. W związku z tym, że im wyżej tym chmury są chłodniejsze, można określić rodzaj zachmurzenia i piętro (niskie, średnie lub wysokie) do którego należą. Chmury położone nisko są szare, czasem ledwo widoczne, chmury najwyższe – jaskrawo białe. Dobrze widoczne struktury zachmurzenia frontu atmosferycznego ciągnącego się od północnych wybrzeży Szkocji przez kraje Beneluksu po Hiszpanię. Bardzo jasne chmury nad Francją – chmury piętra wysokiego (Cirrus i Cirrostratus). Przypominające plaster miodu połacie chmur nad Atlantykiem – chmury kłębiaste tworzące się w chłodnym powietrzu napływającym za frontem (chłodnym) – mniej lub bardziej jasne. Szare skupiska chmur nad Polską – niezbyt wysoko wypiętrzone chmury kłębiaste rodzaju Cumulus. źródło: sat24.com
obrazy radarowe
Radar jest bardzo przydatnym narzędziem w pracy synoptyka. Pozwala na oszacowanie wodności chmur, a w dalszym etapie (w pewnym przybliżeniu) intensywności opadu. Bardziej zaawansowane technologicznie radary dają również informację o kierunku i prędkości wiatru, a także generują ostrzeżenia o gradzie czy uskoku wiatru.
Radar wysyła w przestrzeń wiązkę fali radiowych (najczęściej mikrofal), która dociera do lokalizowanego obiektu (w przypadku radaru meteorologicznego jest to chmura) i powraca do radaru. Na podstawie czasu potrzebnego na przebycie tej drogi radar określa położenie obiektu. Może też ocenić wielkość lokalizowanego obiektu, w tym przypadku cząstek wody zawartych w chmurze. Na podstawie pomiaru ruchu tych cząstek radar może określić prędkość i kierunek wiatru. Pomiary takie wykonywane są na wielu poziomach co pozwala na zobrazowanie przestrzenne wodności chmur i wielkości opadu (ryc. 4). Bardziej zaawansowane technologicznie radary generują ostrzeżenia o gradzie czy uskoku wiatru (czyli nagłej zmianie prędkości wiatru w profilu pionowym, co może być niebezpieczne dla ruchu lotniczego).

Ryc. 4. Obraz radarowy części Wielkiej Brytanii w dniu 26.02.2014
Objaśnienia: kolory oznaczają intensywność opadu podaną w mm na godzinę, np. kolor niebieski to opady słabe, do 0,5 mm/h, a kolor czerwony to od 8 do 16 mm/h źródło: http://www.metoffice.gov.uk/public/weather/observations
Objaśnienia: kolory oznaczają intensywność opadu podaną w mm na godzinę, np. kolor niebieski to opady słabe, do 0,5 mm/h, a kolor czerwony to od 8 do 16 mm/h źródło: http://www.metoffice.gov.uk/public/weather/observations
W Polsce istnieje sieć radarów, składająca się z 8 urządzeń zlokalizowanych w:
- Gdańsku
- Świdwinie
- Poznaniu
- Legionowie
- Pastewniku k. Jeleniej Góry
- wzgórzu Ramża k. Rybnika
- Brzuchani k. Miechowa
- Rzeszowie
Aby zobaczyć jeden z radarów, działający w Brzuchani, proszę wejść na stronę:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/42/Weather_radar_in_Brzuchania_1.jpg
Aby zobaczyć aktualny obraz z sieci radarów europejskich proszę wejść na stronę:
http://www.radareu.cz/?lng=pl
wyniki detekcji wyładowań atmosferycznych
Teledetekcja polega na wykonywaniu badań i pomiarów z pewnej odległości od badanego obiektu, przy użyciu odpowiednich czujników. Opisane już satelity i radary są narzędziami teledetekcyjnymi, podobnie jak sieć czujników pozwalająca na „namierzanie” występujących wyładowań atmosferycznych, zarówno doziemnych, jak i wewnątrzchmurowych. Rejestracja ciągła pozwala na wytyczenie „ścieżek” burz i ułatwia prognozowanie ich wystąpienia w najbliższym czasie.
Istnieje wiele takich systemów obejmujących różne obszary Ziemi. W Polsce istnieje system teledetekcji wyładowań atmosferycznych PERUN. Tworzy go 9 stacji:
- Olsztyn
- Gorzów
- Toruń
- Białystok
- Warszawa
- Kalisz
- Włodawa
- Częstochowa
- Sandomierz
Więcej o systemie PERUN na stronie:
http://www.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=91&Itemid=111
W Europie istnieje podobna sieć czujników notujących wyładowania atmosferyczne. Aktualne mapy wyładowań atmosferycznych można śledzić na stronie:
http://www.blitzortung.org/Webpages/index.php
pionowe sondowania atmosfery
Pozwala ono na ocenę zmiany warunków meteorologicznych jakie zachodzi wraz ze wzrostem wysokości nad powierzchnia ziemi. Sondaż pionowy atmosfery jest wykonywany przez sondę podczepioną do balonu meteorologicznego. Sonda taka wypuszczana swobodnie, wznosząc się wykonuje pomiary: temperatury powietrza, ciśnienia, wilgotności, kierunku i prędkości wiatru na rożnych wysokościach. Sonda wznosi się na wysokość wielu kilometrów, dopóki nie ulegnie zniszczeniu. Sondaże takie są wykonywane przez szereg stacji meteorologicznych na świecie o określonych godzinach. Dane uzyskane w ten sposób są bardzo przydatne m in. do wyznaczania stref frontów atmosferycznych, szacowania grubości warstw chmur, określania stref oblodzenia i turbulencji, prognozowania możliwości wystąpienia burz.
Polska służba meteorologiczna korzysta z sondaży wykonywanych w Łebie, Legionowie pod Warszawą i Wrocławiu. Pomiary wykonywane są dwa razy na dobę: o godz. 00 i 12 UTC. Stacji wykonujących sondaże jest wielokrotnie mniej od stacji synoptycznych monitorujący stan pogody. Są ku temu przynajmniej dwa powody. Pierwszy to koszt niezbędnych urządzeń oraz konieczność przeszkolenia obserwatora. Po drugie zaś, nie jest konieczne tak częste, w zakresie przestrzennym, badanie atmosfery – masa powietrza ma taką rozciągłość poziomą, ze jedna stacja może być reprezentatywna dla obszaru kilkuset kilometrów,

Ryc. 5. Prezentacja graficzna wyników sondażu pionowego atmosfery ze stacji w Legionowie.
Objaśnienia: Czarne grube linie ciągłe w polu wykresu to: po lewej - temperatura punktu rosy, po prawej – temperatura powietrza; na lewej osi pionowej - wysokość w hPa i odpowiadająca jej wysokość w metrach, na dole – skala temperatury, po prawej stronie diagramu – prędkość i kierunek wiatru na różnych wysokościach
źródło: http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html
Objaśnienia: Czarne grube linie ciągłe w polu wykresu to: po lewej - temperatura punktu rosy, po prawej – temperatura powietrza; na lewej osi pionowej - wysokość w hPa i odpowiadająca jej wysokość w metrach, na dole – skala temperatury, po prawej stronie diagramu – prędkość i kierunek wiatru na różnych wysokościach
źródło: http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html
mapy górnych warstw atmosfery
Aby prawidłowo wykonać prognozę pogody konieczna jest znajomość parametrów fizycznych atmosfery nie tylko przy powierzchni ziemi (co jest badane na stacjach meteorologicznych), ale także wysoko ponad naszymi głowami, w przekroju pionowym troposfery, czyli do wysokości około 10 km (w naszych szerokościach geograficznych). Dlatego z danych z sondaży pionowych atmosfery tworzy się tzw. mapy górne atmosfery. Z pozoru wyglądają one podobnie do map tzw. dolnych (ryc. 6), ale pokazują warunki pogodowe na dużych wysokościach. Zaznacza się na nich wysokość występowania określonej powierzchni izobarycznej czyli tej samej wartości ciśnienia oraz temperaturę powietrza. Mapy górne dają informację o położeniu ośrodków barycznych na górnych poziomach atmosfery oraz rozkładzie i adwekcji temperatury. Jednak w odróżnieniu od map ciśnienia na poziomie morza, oznaczają one wysokość, na której ciśnienie przyjmuje interesującą nas wartość i na mapie podaje się ją w metrach (lub dekametrach) geopotencjału [gpdm]. Mówimy wtedy o położeniu powierzchni izobarycznej (powierzchni łączącej punkty o jednakowej wartości ciśnienia) dodając ważną dla nas wartość ciśnienia wyrażoną w jednostka ciśnienia [hPa]. Możemy wybrać dowolną wartość ciśnienia, jednak w meteorologii przyjmuje się kilka z nich i nazywa standardowymi poziomami barycznymi. Zazwyczaj są to: 1000, 925, 850, 700, 500, 300, 200, 100 hPa. Ponieważ im wyżej nad poziomem morza, tym mniejsze ciśnienie atmosferyczne, zatem mapy z kolejnych, coraz wyższych poziomów, oznaczane są coraz niższymi wartościami w hPa.
Jednostką geopotencjału jest metr geopotencjalny równy pracy, jaką trzeba wykonać przy podnoszeniu 1 kg na wysokość 1 m przy g = 9,82 m/s2.
Dla ułatwienia możemy przyjąć, że jeden metr geopotencjału jest w przybliżeniu równy jednemu metrowi odległości.
Wybór odpowiedniej powierzchni izobarycznej związany jest nie tylko z chęcią sprawdzenia rozkładu ciśnienia na wyższych poziomach atmosfery. Wymienione wcześniej poziomy charakteryzują się również bardzo ważnymi dla synoptyka cechami. Przykładem niech będzie poziom 850 hPa, którego średnia wysokość wynosi około 1440 [gpm]. W najlepszy sposób oddaje on rozkład temperatury powietrza w atmosferze. Oczywiście jest ona niższa niż przy powierzchni ziemi, ale jednocześnie jest niejako „uwolniona” od dobowych wahań wynikających z dobowego cyklu nagrzewania się podłoża. Rolą synoptyka jest „sprowadzenie temperatury” do powierzchni ziemi, czyli obliczenie jaka będzie temperatura w warstwie powierza przy powierzchni ziemi uwzględniając inne czynniki meteorologiczne (wpływ innych elementów meteorologicznych, a także ukształtowania terenu, zbiorników wodnych, zabudowy czy roślinności). Z kolei rozkład ciśnienia na poziomie 500 hPa najłatwiej pozwala ocenić kierunek przemieszczania się mas powietrza, a na poziomie 300 hPa najlepiej widoczne są prądy strumieniowe. Mapy górnych poziomów atmosfery mogą być wykreślane z aktualnych danych albo powstawać jako wynik modelowania i przedstawiać przyszły rozkład pola ciśnienia na danej wysokości.



Ryc. 6. Mapa górnych poziomów atmosfery – poziomy: 850 hPa (A), 700 hPa (B) i 500 hPa (C)
Objaśnienia: czarne ciągłe linie to izolinie określające wysokość powierzchni izobarycznej 500 hPa nad poziomem morza (w dekametrach geopotencjału), linie kolorowe przerywane to izotermy określające temperaturę na tej powierzchni izobarycznej
źródło: www.weatheronline.pl