1.3. Sprawdzalność prognoz pogody

Sprawdzalność prognoz pogody
Sprawdzalność prognoz pogodySami synoptycy (meteorolodzy prognozujący pogodę) stwierdzają, że nie da się przewidzieć pogody ze 100% pewnością. Najbardziej wiarygodne są prognozy określone na krótki czas. Sprawdzalność tych na dwa-trzy dni (prognozy tzw. krótkoterminowe) szacuje się nawet na około 85-90%.

Trzeba więc mieć świadomość, że IM PROGNOZA OBEJMUJE DŁUŻSZY OKRES, TYM MNIEJSZA PEWNOŚĆ ŻE SIĘ SPRAWDZI.Zadania do samodzielnego wykonaniatry Przygotuj swój kalendarz pogody i codziennie, przez 10 dni wpisuj (lub rób zrzut ekranu) podanych informacji. Obok notuj jaka była rzeczywiście pogoda danego dnia w miejscu, w którym przebywałeś. Pamiętaj, że prognoza na 3-5 kolejnych dni może ulegać zmianie, dlatego każdego dnia trzeba skopiować informacje ze wszystkich podany w prognozie dni, nawet z tych, które dzień wcześniej były już podane.

try Po wypełnieniu kalendarza pogody porównaj swoje obserwacje z prognozami. Wskazane jest, aby nie korzystać tylko z jednego źródła prognoz pogody, a różnych źródeł. Zaproś więc do zabawy znajomych i porównajcie uzyskane wyniki. Dzięki temu sami ocenicie, jakie źródło informacji o pogodzie najbardziej Wam odpowiada i ma najlepszą sprawdzalność.


support Potrzebujesz pomocy prowadzącego?

Napisz wiadomość na forum
Poprzedni rozdział: « Jak korzystać z prognozy pogody Następny rozdział: Analiza mapy synoptycznej »

Last modified: Monday, 17 January 2022, 6:18 PM