3.5. Lawiny

Lawiny
LawinyLawiny śnieżne są naturalnym zjawiskiem występującym w górach. Są związane z szybkim przemieszczaniem się pokrywy śnieżnej wzdłuż stoku. Lawiny powstają z przyczyn naturalnych (zaburzenia równowagi związanej z grubością pokrywy śnieżnej i nachyleniem stoku) lub zostają one wywołane przez wtargnięcie na niestabilny stok przez człowieka (turystę, narciarza) lub zwierzę.

góry
czekanNawet stosunkowo niski stopień zagrożenia lawinowego (1-2 stopień) stanowi duże zagrożenie dla mniej wprawnych turystów. Wymaga bowiem umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i umiejętnego poruszania się i/lub wyboru odpowiedniej trasy. Wszystkich zainteresowanych lawinami śnieżnymi, przyczynami ich występowania, rodzajami lawin, sprzętem i ochroną przeciwlawinową oraz wskazówkami jak postępować gdy porwie nas lawina lub będziemy świadkami takiego zdarzenia, polecamy publikacje na ten temat, strony internetowe i filmy. Wybraną ich listę można znaleźć na stronie open_in_new (3. Spotkanie pt. Od śnieżynki do lawiny).   

Zadanie do samodzielnego wykonania


try  Na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie internetowej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR; www.lawiny.topr.pl open_in_new):

   • zapoznaj się z tabelą stopni zagrożenia lawinowego (można je też znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22.08.2019 r., Poz. 1723, w sprawie określenia stopni zagrożenia lawinowego oraz odpowiadających im zaleceń dla ruchu osób);
   • zwróć uwagę, przy którym stopniu zagrożenia lawinowego stoki o jakim nachyleniu są szczególnie niebezpieczne;
   • na podstawie tabeli klasyfikacji wielkości lawin przeprowadź analizę szkód jakie mogą one powodować;
   • zapoznaj się z opisem problemów lawinowych, które zostały podzielone na 5 kategorii w zależności od rodzaju zalegającego śniegu (świeży, przewiany, stary, mokry, ślizgający się); na podstawie szczegółowych informacji zawartych w tabelach (po kliknięciu na link – pokaż szczegóły) przy każdej kategorii spisz i dokonaj analizy: kiedy jest największe prawdopodobieństwo występowania lawin śnieżnych i jak należy postępować podczas ich wystąpienia. 

support Potrzebujesz pomocy prowadzącego?

Napisz wiadomość na forumPoprzedni rozdział: « Mgła Następny rozdział: Burza »

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 3 marzec 2022, 11:03