3.1. Promieniowanie słoneczne

Promieniowanie słoneczne
Promieniowanie słoneczne



W lecie przebywając w terenie zwykle pamiętamy o tym, aby zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne i krem ochronny przed Słońcem. Równie ważne (a nawet konieczne) jest ich używanie w okresie zimowych, zwłaszcza gdy przebywamy w górach. Im wyżej nad poziomem morza, tym dopływ promieniowania słonecznego (bezpośredniego i całkowitego) jest większy. Również dużo większe, w porównaniu z obszarami nizinnymi,  jest natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV).

góry
słońce

Grozi to poważnymi następstwami dla wystawionej na jego działanie skóry. Mimo, że temperatura powietrza może być bardzo niska (np. dużo poniżej 0°C), to skóra może ulec poważnym oparzeniom.

Promieniowanie UV jest też bardzo groźne dla wzroku.

Oczy są w wysokich partiach gór bardzo narażone na tzw. ślepotę śnieżną (lodowcową), czyli oftalmię. Gdy jest słoneczny dzień i dodatkowo zalega pokrywa śnieżna, to taka biała powierzchnia ma bardzo dużą zdolność do odbijania promieniowania słonecznego. Stosunek ilości promieniowania odbitego od danej powierzchni do ilości promieniowania padającego na nią określamy terminem albedo i wyrażamy najczęściej w procentach. Czysty śnieg odbija nawet do 90% promieniowania słonecznego i do 80% promieniowanie UV. Warto też pamiętać, że chmury nie zawsze chronią nas przez promieniowaniem i mimo zachmurzenia nasza skóra oraz oczy są narażone na poparzenia słoneczne i zapalenie spojówek.  



 Zadanie do samodzielnego wykonania

try Na stronach internetowych, m.in. www.biometeo.imgw.pl open_in_newwww.weatheronline.pl open_in_new, sprawdź prognozę indeksu UV.

Porównaj wartości w kolejnych dniach i między miastami, np. Łebą, Warszawą/Legionowem i Zakopanem.    


support Potrzebujesz pomocy prowadzącego?

Napisz wiadomość na forum



Poprzedni rozdział: « Prognostyki Następny rozdział: Temperatura powietrza »

Utolsó módosítás: 2022. március 3., csütörtök, 11:00